✉️ NOVINKA: Umělá inteligence - je to jednoduché a po čertech užitečné. Čtěte dále >>
✉️ NOVINKA: Mějte všechny zasedání na jednom místě - výbory, komise, interní porady, prac. porady zastupitelstva, aj. Čtěte dále >>
Umístit bod:
| Doba jednání: | |
|---|---|
| Přítomno: | dle prezenční listiny |
| Omluveni: | Ing. Roman Benda, Jiří Křapka DiS. |
| Neomluveni: | |
| Předsedající: | Bc. Tomáš Levinský, Jakub Vavroš, DiS. |
| Zapisovatel*: | Jan Tomsa |
| Ověřovatelé zápisu*: | Mgr. Marek Zikl Dan Koleci |
1 Schválení programu |
Zápis z minulého zasedání zastupitelstva byl bez připomínek schválen.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
2 Informace starosty |
Informoval, že kontrolní výbor se bude zabývat realizací FVE na budově TILIA.
MUDr. Zetek:Stále není odstraněn autobazar na Dobré Vodě. Počítal s tím, že se zruší.
3 Budoucnost železniční dráhy v Rychnově u Jablonce nad Nisou |
Starosta představil zástupce spol KORID p. Blažka a p. Pecha ze spráývy železnic, kteří prezentovaly záměr na ukončení železniční dopravy v Ryvchnově u Jablonce nad Nisou.
Většina regionů České republiky v minulých desetiletích získala modernizované železniční spojení v hlavním směru s Prahou. Po zlepšení rychlostí se počty cestujících násobí na míru, kdy se v dříve modernizovaných směrech z důvodu jejich naplněné kapacity připravuje další, ještě kvalitnější infrastruktura. Po rychlých tratích pak stát prostřednictvím Ministerstva dopravy objednává celodenní, rychlé, komfortní dálkové vlakové spoje. Nic z toho není v Libereckém kraji dostupné. Mnohá dálková spojení musí zajišťovat autobusová doprava na účet kraje nebo v komerčním režimu. Zhoršenou dopravní dostupností našemu regionu postupně klesá konkurenceschopnost v kvalitě života i v nabídce vzdělávacích a pracovních příležitostí. Investoři své projekty realizují raději v jiných částech země.
Současná železnice je zcela nekonkurenceschopná. Mezi Libercem a Turnovem ujede vlak oproti dálnici delší trasu za téměř dvojnásobnou dobu. Taková nabídka hlavního spojení s vnitrozemím je prakticky nepoužitelná. Vzhledem k dosažitelné době 2,5 hodiny už dnes ani nejezdí z Liberce do Prahy žádný přímý vlak.
Projekt modernizace železnice mezi Libercem a Prahou až na rychlost 200 km/h má za cíl kvalitu obsluhy 5. největšího města i celého území severně od Prahy dorovnat na republikovou úroveň. Po nutně nově vedené trase bude možné z Liberce každou hodinu dojet expresem se zastávkou v centru Mladí Boleslavy a v Praze-Vysočanech na pražské hlavní nádraží za přibližně 65 minut. Nová trať má sloužit rychlému cestování do Prahy také ze Semilska, Turnovska i Českolipska. Nejrychlejší vlakové spojení do Hradce Králové, Pardubic a na Moravu nově využije také modernizované tratě přes Mladou Boleslav. Začne být naplňována jedna z hlavních předností soudobé železnice, kterou je rychlá meziregionální doprava na delší vzdálenosti. Všechny vlaky kromě expresů na sebe budou vzájemně navazovat na turnovském nádraží. Některé z nich mezi Libercem a Turnovem zastaví ještě u Hodkovic nad Mohelkou. Nabídka veřejné dopravy v Rychnově se změní. Budou posíleny autobusové linky od Jablonce n. N. a Rychnova u J. do Hodkovic n. M. a Liberce, kde bude možné na rychlé vlaky přestupovat.
Trasa modernizované železnice převážně v souběhu s dálnicí byla vyprojektována a ministerstvem schválena v roce 2023. Na jaře 2025 pak byly upraveny Zásady územního rozvoje Libereckého kraje a tím začal být nový koridor v rámci územního plánování chráněn. Další využití původní trati bylo schváleno pouze v úseku Hodkovice nad Mohelkou – Rychnov u Jablonce n. N. ve formě vlečky pouze pro nákladní obsluhu nákladiště na rychnovském nádraží. K tomu se přistoupilo na základě podrobných prognóz možné poptávky cestování po staré trati. Ani počet cestujících v nejsilnějším úseku před Libercem nebyl dostatečný pro efektivní provozování drážní dopravy, neboť hustota nejčastěji pouze rodinné zástavby podél trati i delší docházkové vzdálenosti nevytváří potřebnou poptávku. Nákladní směr z Rychnova k Hodkovicím je nyní přehodnocován opět s ohledem na jeho očekávané nedostatečné využití oproti finančním nákladům na udržení provozuschopné trati, a především výrazně kvalitnější silniční dostupnost blízkého hodkovického nádraží bez nutných průjezdů nákladních vozů městskou zástavbou. Umístění vlastních nákladištních ploch vůči zástavbě je s ohledem na hluk a prašnost též lépe řešitelné v obvodu hodkovické stanice.
Účelem zařazení tématu na jednání zastupitelstva města Rychnov u Jablonce nad Nisou je předání aktuálních informací o projektu a získání informací o místních zájmech, které budou v další projektové přípravě řešeny. Současně je ke schválení předkládán námět na další využití dosavadní trasy železnice. Například pro nemotorovou dopravu, u níž je ve srovnání s dalším provozem vlaků odhadováno vyšší a v čase dále narůstající využití. Takový námět je pro Rychnov příležitostí získat dosud zcela chybějící kvalitní, sklonově příznivé a od ostatní dopravy plně oddělené přímé propojení jak s Libercem, tak směrem k Hodkovicím a k Turnovu. S tím přímo souvisí i četné nové možnosti pro denní i turistickou dojížďku, rozvoj místních turistických služeb, zásadní snížení fragmentace území uvolněním ploch i dosud dráhou blokovaných propojení včetně nových napojení místních částí i sousedních sídel. V rámci přemostění nové železniční trati poblíž křižovatky Rádelský mlýn může být odblokováno i téma napojení Rychnova k hlavní cyklotrase Hodkovice – Jeřmanice.
Staví se proti zachování nákladní železniční vlečky v Rychnově z tohot důvodu, že by se mohla výrazně zvednout kamionová doprava přes město.
Mgr. Zikl:Kdy bude projekt realizován ?
p. Blažek:Přípravná a projektová fáze trvá cca let. Předpoklad je realizace 2040 možná o trochu dříve.
Mgr. Mencová:Vlastní výstavby res. demolice bude probíhat jak dlouho?
p. Blažek:Předpokládá cca 3 roky.
místostarosta:V jakém stavu pak bude správa železnic předávat pozemky po zrušenou železnicí?
p. Blažek:S ohledem na to, že začínají probíhat projektová příprava bylo by dobré dát stanovisko města v tom smyslu, že by bylo možné využít bývalou dráhu např. pro cyklodopravu.
Ing. Chlouba:Je otázkou zda celá trať bude využitelná pro cyklostezku, protože část bude použita pro novou rychlodráhu.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
4 Zapojení podnikatelů do systému odpadového hospodářství (pouze separovaný odpad) |
Město dlouhodobě řeší problémy s naplněním sběrných hnízd ( stanoviště kontejnerů na separ), především papír je často přeplněný. Po zavedení systému Door to Door se navýšila kapacita nádob na papír skoro o 100 % a přesto stále není dostačující. Navíc tyto nádoby, které mají sloužit občanům města často využívají i fyzické podnikající nebo i právnické osoby, ačkoli se nijak nepodílí na financování systému odpadů.
Při hledání řešení město oslovila společnost LEXNOVA se systémem ODPADIO, která řeší zapojení podnikatelů do systému a to jak komplexně, tj. včetně komunálního odpadu, tak i zapojením jen do systému separovaného odpadu - to je případ Rychnova. V současné době město nemá řešení, které by zapojilo do systému i podnikatele. Čistě formálně se zapojení dá řešit úpravou ( novou ) vyhláškou o odpadech. Zapojení do systému je dobrovolné, nicméne povinností podnikatlů je mít vyřešeno odpadové hospodářství. Všichni podnikatelé by měli mít smluvně vyřešen odvoz odpadů ( např. s SKS), které produkují. Je samozřejmě velký rozdíl mezi podnikatelem nabízejícím finanční služby, podnikatelem v řemeslných službách a tím, který provozuje e-shop.
Město také nemá přehled, jak mají podnikatelé svou zákonnou povinnost vyřešenou. Velké společnosti na území města ji mají nepochybně vyřešenu, nicméně je známo, že někteří podnikatelé systém města využívají. Je samozřejmě lepší, když podnikatel svůj papír odveze do nádob k tomu určených, než aby je utrousil někde do příkopu nebo spálil. Nicméně zavedený systém není zdarma a je zjevné, že odpadové hospodářství města bude jen a jen nákladnější.
Systém ODPADIO zapojení podnikatelů řeší ( viz. Nabídka Odpadio Rychnov, Klíčové funkcionality systému Odpadio - vyjma b) 2. E-shop).
Pokud město k tomuto systému přistoupí, je otázkou nastavení příslušeného ceníku. Modelový příklad sestavený společností Lexnova v nabídce ( zelená tabulka "Kategorizace a modelový příklad ročního výnosu) je poměrně maximalistický a předpokládá, že žádný podnikatel nemá odpady vyřešeny a výnos uvedený v tabulce tak může být nereálný. Úřad naproti tomu vytvořil návrh kategorizace ( soubor kategorizace a modelace sazeb), který je naopak realističtější, stanovuje nízké sazby a počítá s tím, že systém odpadů nemá řešena polovina podnikatelů. Výnos je pak diametrálně odlišný. Je třeba také počítat s tím, že náklady na provoz systému ODPADIO dle předložené nabídky činí 74 tis Kč a 15 tis. Kč za podporu. Podporu by město využilo jen v prvním roce fungování. Stanovení ceníku by měla provést před případným projednáním vyhlášky zastupitelstvem rada města.
Pokud by město chtělo využít tuto nabídku je třeba nejpozději v listopadu přijmout novou vyhlášku, která bude řešit zapojení podnikatelů do systému. Zároveň bychom tento návrh vyhlášky nechali ještě před jejím přijetím pro jistotu prověřit u odboru kontroly MV.
Přítomný zástupce společnosti LEXNOVA Ing. Křivánek představil zastupitelů systém ODPADIO.
Pokud zapojíme podnikatele od systému, budou chtít také nádoby. Jaká je kalkulace, co to bude město stát? Není pro město levnější současný systém?
p. Křivánek:
Investice města by neměly být žádná, protože dosud podnikatelé likvidovali odpad do současných nádob. Stejně tak budou likvidovat odpady po zavedení systému, jen se budou podílet na nákladech.
místostarosta:Odpad se dnes již takto likviduje. Když to tam podnikatelé budou dávat nadále tak už s tím, že se na systému budou podílet.
Ing. Chlouba:Jedním ze záměrů systému Door to Door bylo i to, že město omezí hnízda na separovaný odpad.
místostarosta:Město by po zavedení tohoto systému mohlo navýšit počet nádob na papír na stanovištích.
M. Poláček:Spousta živnostníků si myslí, že odpad nevytváří. Doteď tuto povinnost nikdo nekontroluje, nic je tedy nenutí, aby příápadně tento poplatek hradil.
p. Křivánek:Dle stanoviska ministertvta pro životní prostředí - každy poniaktel i programátor tvoří odpad. Ale tyto činnosti lze dobře ošetřit kategorizací poplatku.
M. Poláček:Jedním z důvodů zavedení Door to Door byl i záměr zrušení ( redukce) kontejnerů na separ.
Ing. Adler:Zavedení systému by zvážil, dodatečné náklady by vzniknout neměly, naopak by tento systém mohl přinést alespoň nějakou částku do rozpočtu. Zavedením tohoto systému přece nevznikne více odpadu.
K. Kalinová:Na jaké období bude město uzavírat smlouvu ?
místostarosta:Pokud se systém neosvědčí, smlouvu město vypoví. To se uvidí např. po roce provozu.
p. Kumstát:Jakou bude mít efektivitu zavedení poplatku, když se podnikatelé nebudou chtít přihlásit....
p. Křivánek:Nejprve jde podnikatelům výzva ať prokáží jakým způsobem likvidují odpad. Následuje 1. upomínka, 2. upomínka. Následně může obec s rozšířenou působností podnikatele pokutovat.
p. Křivánek:Systém odpadio město mlůže financovat buď fixní částkou, úspěšnostní prémií nebo kombinací.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
5 Pozemky |
Město navázalo kontakt se spol. EB sklady s.r.o. jako novým majitelem objektu Kokonínská č.p. 1 ve věci majetkoprávního vypořádání kolem areálu po dokončení obslužné komunikace. Vlastník areálu vyjádřil vůli realizovat směnu pozemků (dle nezapsaného GP č. 2090-28/2023) č. 1008/3 o výměře 6 m2 a 1004/1 o výměře 393 m2 ve vlastnictví města Rychnov u Jablonce nad Nisou, za pozemek č. 1005/4 o výměře 100 m2 a pozemek č. 1005/5 o výměře 41 m2 ve vlastnictví spol. EB sklady s.r.o.
Předpokládaná cena 1800,- Kč/m2.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
Pan Ing. Bartoš požádal město o prodej části pozemku č. 3076 o výměře cca 670 m2 za účelem sloučení pozemku s ppč. 3075 v k.ú. Rychnov u Jablonce nad Nisou. Voda, kanalizace, plyn nejsou v dosahu. K dispozici je elektřina a sdělovací kabel. Uprostřed pozemku stojí stavba MS Dolina (garáž). Pozemek pod stavbou je ve vlastnictví města. Dle ÚPD (stávající i návrh) se jedná o plochu určenou k výstavbě RD. Přepokládaná cena 1800,- Kč/m2.
Dne 3.9.2025 obdrželo město další žádost o prodej pozemku č. 3076 od paní Bláhové, která má zájem odkoupit pozemek celý včetně pozemku č. 1894 pod stavbou garáže MS Dolina. MS Dolina má ze zákona předkupní právo k pozemku č. 1894.
Potřebují příjezd ke garáži, kde je technika, kterou využívají. POkud se bude pozemek prodávat,bylo by vhodné myslet na to, aby měli zajištěn přístup ke garáži. Jsou ochotni pozemek pod garáží od města odkoupit.
Ing. Chlouba:Zatím jde jen o zveřejnění úmyslu prodeje. Varianty prodeje lze vymýšlet při vlastním schvalování prodeje. Pozemek je určen na výstavbu, měla by být uplatněna standardní cena.
Starosta:Bylo by možné výjezd z garáží otočit?
Místostarosta:Řešením by bylo přemístění garáží, nebo by město mohlo nabídnout spolku Dolina jiný pozemek.
p. Kumstát:Ještě neměli možnost v představenstvu spolku o této situaci diskutovat. Tneto pozemek jim vyhovoval z důvodu dostupnosti i z toho důvodu, že je pozemek pod dohledem.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
Město uzavřelo se spol. ZF Automotive Czech s.r.o. směnnou smlouvu na pozemky kolem dokončené stavby retenční nádrže. Ve smlouvě se vyskytla administrativní chyba v psaní a došlo ke směně pozemku vedle retenční nádrže místo pozemku pod nádrží. Žadatel proto žádá o narovnání stavu a navrhuje směnu ppč. 241/1 o výměře 405 m2 ve vlastnictví ZFA za pozemek č. 241/2 o výměře 559 m2 ve vlastnictví města při zachování původně dohodnuté hodnoty směňovaných nemovitostí ve výši 250,- Kč/m2. Vše v k.ú. Rychnov u Jablonce nad Nisou. Rozdíl o výměře 154 m2 při navržené ceně 250,- Kč/m2 činí 38.500,- Kč, který je spol. ZF připravena uhradit městu.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
Z důvodu nespolehlivě nastaveného systému úhrady náhrad za zřízení služebnosti (věcného břemene) na pozemcích města se spol. ČEZ Distribuce byl po konzultaci s auditorkou města předložen Zastupitelstvu města nový návrh ceníku jednorázových úhrad za zřízení věcného břemene (služebnosti pozemku) na pozemcích ve vlastnictví města a ZM tento návrh usn. 924/03/25-Z schválilo. Ceník předně upravoval systém placení stanovených náhrad, kdy smlouva nahrazovala daňový doklad.
Předchozí model vycházel z momentu podání návrhu na vklad do KN, který zajišťovala dodavatelská spol. ČEZ Distribuce a.s. Po zápisu do KN spol. ČEZ Distribuce a.s. vystavovala objednávku za zřízení věcného břemene a město vystavilo fakturu. Ne vždy se však spol. ČEZ Distribuce a.s. podařilo objednávku vystavit a město tak opakovaně vystavení urgovalo, aby mohlo vystavit fakturu. Systém byl nespolehlivý z důvodu zapojení četného počtu osob (majetkové oddělení ČEZ Distribuce, fakturační oddělení ČEZ Distribuce, jejich dodavatelé, účtárna města, odbor výstavby MěÚ) velmi nepřehledný.
Když město obdrželo několik žádostí od společnosti ČEZ Distribuce a.s. o uzavření smlouvy o zřízení věcného břemene, nově schválený ceník města nebyl akceptován. Jakýkoliv dialog na toto téma byl důrazně odmítnut a ústupky od ČEZ Distribuce a.s. v této věci byly naprosto vyloučeny. Po zralém uvážení jsme došli k závěru, že nemá smysl mrhat energií a pouštět se spol. ČEZ Distribuce a.s. do zbytečné pře. ZM je tak předkládán nový návrh ceníku jednorázových úhrad za zřízení věcného břemene (služebnosti pozemku) na pozemcích ve vlastnictví města, který obsahuje výjimku pro spol. ČEZ Distribuce a.s.
Základní problém je, že úhradu obdržíme až po zapsání věcného břemena do katasrtru nemovitostí.
Starosta :S ČEZem se nelze na ničem dohodnout. Platit budou vže jedn podle svých podmínek. Neakceptují ceník a ni podmínky města.
Ing. Chlouba :Musíme o tom s ČEZem jednat. Město má přece v ČEZu VIP partnera k řešení problémů.
Starosta:To sice město má, ale podmínky ČEZu jsou pevně dané a nikdo s nimi nehne.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
Spol. ČEZ Distribuce a.s. požádala město o uzavření smlouvy o zřízení věcného břemene k pozemku č. 600 v k.ú. Rychnov u Jablonce nad Nisou v souvislosti s dokončenou stavbou zařízení distribuční soustavy, číslo stavby IP-12-4016372, přípojka NN ul. Čechova. Finanční náhrada činí 7500,- Kč bez DPH.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
Spol. ČEZ Distribuce a.s. požádala město o uzavření smlouvy o smlouvě budoucí o zřízení věcného břemene k pozemku č. 3308 v k.ú. Rychnov u Jablonce nad Nisou v souvislosti s připravovanou stavbou zařízení distribuční soustavy, číslo stavby IP-12-4016816, přípojka NN ul. Na Hranici pro č.p. 387. Finanční náhrada činí 10.000,- Kč bez DPH.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
Spol. ČEZ Distribuce a.s. požádala město o uzavření smlouvy o zřízení věcného břemene k pozemku č. 3052 v k.ú. Rychnov u Jablonce nad Nisou v souvislosti s dokončenou přeložkou zařízení distribuční soustavy, číslo stavby IZ-12-4001993, přeložka ul. Pelíkovická. Finanční náhrada činí 3672,- Kč bez DPH.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
Spol. ČEZ Distribuce a.s. požádala město o uzavření smlouvy o smlouvě budoucí o zřízení věcného břemene k pozemku č. 1438/1 a 1148/1 v k.ú. Rychnov u Jablonce nad Nisou v souvislosti s připravovanou stavbou zařízení distribuční soustavy, číslo stavby IZ-12-4002641, přeložka VN ul. Požárnická a Komenského. Finanční náhrada činí 1.000,- Kč bez DPH.
Přeložku vyvolalo město z důvodu bezpečného provozu na DH Požárnická. Původní finanční náhrada činila 32100,- Kč bez DPH. Z důvodu optimalizace nákladů, které by byly v konečném součtu vyúčtovány městu, došlo s ČEZ Distribuce a.s. k dohodě, že náhrada se stanovuje na 1.000- Kč.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
Spol. ČEZ Distribuce a.s. požádala město o uzavření smlouvy o smlouvě budoucí o zřízení věcného břemene k pozemku č. 619/1 a 619/6 v k.ú. Pelíkovice v souvislosti s připravovanou stavbou zařízení distribuční soustavy, číslo stavby IV-12-4028082, přípojka NN Pelíkovice pro ppč. 619/1. Finanční náhrada činí 2.000,- Kč bez DPH.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
Spol. ČEZ Distribuce a.s. požádala město o uzavření smlouvy o zřízení věcného břemene k pozemku č. 644, 788/1, 788/2, 856/4, 901/1 a 911 v k.ú. Rychnov u Jablonce nad Nisou v souvislosti s dokončenou stavbou zařízení distribuční soustavy, číslo stavby IV-12-4023984, kabelové vedení Ještědská - Mlýnská pro BD Mlýnská. Finanční náhrada činí 29.049,- Kč bez DPH.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
Liberecký kraj a SPR-stav s.r.o. předložili městu návrh třístranné smlouvy o smlouvě budoucí o zřízení pozemkové služebnosti č.j. OLP/03036/2025 ve věci zřízení věcného břemene vedení vodovodní a kanalizační přípojky a zřízení sjezdu na ppč. 994/1 pro připravovaný projekt novostavby bytového domu na p.č. 916/2 a 901/2, vše v k.ú. Rychnov u Jablonce nad Nisou.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
PMS, spol. s r.o., Poděbrady předložila městu nabídku na odkup jednoho parkovacího stání pro invalidní spoluobčany v areálu budovaného bytového domu Mlýnská za 1,- Kč. Dále spol. PMS nabídla městu zřídit věcné břemeno na jejich pozemku pro vedení a provozování veřejného osvětlení - 2 ks stožárů a kabelové vedení. Náhrada dle ceníku města činí 2000,- Kč.
Koupě budoucího pozemku č. 856/8 (dle nezapsaného GP) není pro město z důvodu obslužnosti, přístupnosti a návaznosti na komplex areálu žádoucí a přínostná. Z tohoto důvodu se navrhuje nabídky nevyužít.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
Spol. CETIN a.s. požádala město o uzavření budoucí smlouvy o zřízení služebnosti na ppč. 1190/2 v rámci přeložky komunikačního vedení z důvodu plánované výstavby polyfunkčního objektu pana Ing. Davida Hofrichtera. Jednorázová náhrada za zřízení VB činí dle ceníku města 5000,- Kč bez DPH.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
Pan Kondras požádal město o prodej pozemku č. 1012/2 o výměře 1905 m2, části 1014/1 o výměře cca 2782 m2 a části 892/1 o výměře 392 m2 v k.ú. Pelíkovice a obci Rychnov u Jablonce nad Nisou. Pozemky jsou vedené dle ÚP jako TTP. IS nejsou v dosahu vyjme distribuční sítě NN. Na ppč. 1012/2 je zapsáno věcné břemeno přístupu a provozování vodovodní přípojky pro objekt č.p. 10.
Při prodeji obdobného pozemku paní Málkové v případě lokality Košovy činila cena 250,- Kč/2 - usn. 731/10/23-Z - ppč. 3412/3. V lokalitě Hájek se uskutečnil také prodej nezastavitelného pozemku panu Škeříkovi za cenu 250,- Kč/m2 - usn. 878/11/24-Z - ppč. 3482.
Úmysl prodeje byl zveřejněn od 17.4.2025 do 5.5.2025.
Pozemek 892/1 nebo jeho část nedoporučuji prodávat z důvodu možného využití pro vsak dešťové vody z komunikace.
Žadatel doložil znalecký posudek o odhadu tržní hodnoty nemovitosti. Obvyklá cena dle posudku činí 81,- Kč/m2.
Konstatoval, že nechal zpracovat znalecký posudek, kde je cena uvedena ve výši 81,-Kč/m2. Na pozemcích jsou vzrostlé stromy. POzemky využívá pro včelstva.
starosta:Pod cenu města by rozhodně nešel. Je možné si domluvit i pronájem pozemků. Město by těžko obhajovalo nižší cenu, než město používalo v předchozích případech.
MUDr. Zetek:Obdobné pozemky se prodávaly za 250,-Kč, takže cena by měla být stejná.
p. Kondras:Znalecký posudek přeci konstatuje výši tržní ceny pozemku.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
6 Darovací smlouva č. OLP/03048/2025 - Zlatá popelnice 2024 |
Obdrželi jsme od Libereckého kraje finanční dar za umístění v soutěži Zlatá popelnice 2024, v kategorii přínosný počin na poli odpadového hospodářství v okrese Libereckého kraje ve výši 10 000,-Kč
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
7 Souhlas s umístěním optické sítě v Rychnově |
Na základě předběžné projektové studie přívodů optické sítě do objektů v majetku města Rychnov u Jablonce nad Nisou, nás požádal zpracovatel - T-MOBILE o odsouhlasení umístění přívodů optického kabelu do objektů bytových domů v majetku města. Realizace, ani stavební řízení ohledně rozvodů sítě po Rychnově nebylo dosud zahájeno.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
8 Návrh mimořádné odměny místostarostovi města |
Rada města Rychnov u Jablonce nad Nisou doporučuje členům Zastupitelstva města Rychnova u Jablonce nad Nisou schválit vyplacení mimořádné odměny místostarostovi Jakubu Vavrošovi, Dis. podle § 76 odst. 2 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), v platném znění, v souladu s ustanovením § 84 odst. 2 písm. o) téhož zákona, ve výši dvojnásobku nejvyšší měsíční odměny, která mu v průběhu tohoto kalendářního roku náležela za výkon jím zastávané funkce, a to za jeho nadstandardní pracovní nasazení nad rámec povinností plynoucí z funkce místostarosty v období do 17.6.2024 do 28.7.2025., jak je uvedeno v důvodové zprávě.
Zdůvodnil svůj návrh odměny uvedený v odůvodnění.
M. Poláček:Proti odměňování finanční výbor nic nemá. Nicméně nejsou schopni relevantně určit výši odměny.
starosta:Odůvodnění odměny je důležité proto jsou v důvodové zprávě uvedené ty věci, které považují za vyjímečné.
Mgr. Zikl:Bylo by dobré při schvalování rozpočtu počítat s částkou na udělení odměny.
Ing. Chlouba:Rozhodně by doporučoval počítat v rozpočtu s odměnou.
M. Poláček:Proč si platí město aktualizaci Plánu rozvoje města, tohle by mohl dělat místostarosta namísto práce bagristy.
starosta:Při aktualizaci plánu rozvoje města starosta i místostarosta spolupracují s projektovými manažery MAS. Práce je proaktivní a nelze ji stejně zcela svěřit MAS.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
9 Návrh mimořádné odměny starostovi města |
Rada města Rychnov u Jablonce nad Nisou členům Zastupitelstva města Rychnova u Jablonce nad Nisou schválit vyplacení mimořádné odměny starostovi Bc. Tomáši Levinskému podle § 76 odst. 2 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), v platném znění, v souladu s ustanovením § 84 odst. 2 písm. o) téhož zákona, ve výši dvojnásobku nejvyšší měsíční odměny, která mu v průběhu tohoto kalendářního roku náležela za výkon jím zastávané funkce, a to za jeho nadstandardní pracovní nasazení nad rámec povinností plynoucí z funkce starosty v období do 17.6.2024 do 28.7.2025., jak je uvedeno v důvodové zprávě.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |
10 Rozpočtové opatření č. 6 |
Předseda finančního výboru seznámil zastupitele s navrhem rozpočtového opatření.
| Ing. Leoš Adler | |
| Ing. Roman Benda | |
| Ing. František Chlouba | |
| doc. Ing. Klára Kalinová Ph.D. | |
| Daniel Koleci | |
| Jiří Křapka Dis. | |
| Bc. Tomáš Levinský | |
| Jiří Manhart | |
| Mgr. Patricie Mencová | |
| Martin Poláček | |
| Mgr. Iva Šreková | |
| Mgr. Jana Štěpánová Ph.D. | |
| Jakub Vavroš DiS. | |
| MUDr. Jan Zetek | |
| Mgr. Marek Zikl |